TTouch, czyli masaż relaksacyjny psa
Masaż TTouch psa.

Odkryj TTouch i zbuduj porozumienie ze swoim psem

Świat, w którym dziś żyjemy pełen jest bodźców, które potrafią przytłaczać zarówno ludzi, jak i zwierzęta.

Dlatego coraz więcej czasu poświęca się tematowi uważności i rozmaitym technikom pracy z ciałem, na poziomie zarówno fizycznym, jak i duchowym, które mają na celu dbanie o utrzymywanie równowagi naszych czworonożnych przyjaciół.

Jeśli chcesz poznać jedną z takich metod, którą możesz pracować ze swoim psem, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Czym jest Tellingtion TTouch i kiedy można go stosować?

Tellington TTouch to metoda masażu psów opracowana wiele lat temu przez dr Lindę Tellington. Podczas masażu psa wykorzystuje się różne elementy takie jak dotyk, czy praca z ciałem w ruchu.

Masaż TTouch jest szczególnie zalecany psom, które zmagają się z problemami  takimi jak:

- przewlekły stres,

- lęki i traumy,

- reaktywność/nadpobudliwość,

- agresja,

- problemy zdrowotne.

 

Masaż psa metodą TTouch. 

Zaobserwowano korzystne działanie tej metody również u zwierząt, które przechodziły rekonwalescencję po zabiegach, czy cierpiały na dysplazję oraz inne choroby układu kostnego. U psich seniorów TTouch wpływa na znaczną poprawę kondycji.

Czytaj także: Preparat na kleszcze dla psa - tabletki, obroża, czy krople?

Jak wykonać masaż psa TTouch?

Pierwotnie Linda Telington pracowała z końmi, jednak z czasem zaczęła używać technik TTouch pracując z innymi zwierzętami (psy, koty), a nawet z ludźmi (Tellington TTouch-for-You).

Podstawą budowania relacji ze zwierzęciem w pracy tą techniką jest szacunek, empatia i współpraca. Oferujemy psu różne możliwości, jednak wybieramy tylko te, które zostaną przez niego zaakceptowane.

TTouch oparty jest na wielu elementach, które mają wspierać układ nerwowy, pobudzać regenerację organizmu i stanowić spójną całość.

1. Dotyk

Kluczową funkcję pełni tutaj dotyk. Jednak jest to coś więcej niż masaż.  Koliste ruchy na ciele zostały stworzone tak, by niwelować napięcia powstające na skutek traum, lęków, czy stresu na poziomie międzykomórkowym. Dr Tellington razem ze swoją współpracowniczką Anną Wise przeprowadziła badania, które wykazały, że przy zastosowaniu tego typu oddziaływań, mózg wchodzi w stan głębokiej relaksacji i poprawia się jego sprawność.

2. Bandażowanie

W Ttouchu stosuje się również tzw. obandażowanie, które poprzez zastosowanie lekkiego nacisku na skórę (owijanie psa) buduje poczucie bezpieczeństwa oraz wycisza układ nerwowy.

3. Ćwiczenia spowalniające

Kolejnym ogniwem jest uzyskiwanie równowagi fizycznej i psychicznej poprzez spowalnianie ruchów psa. Do tego typu ćwiczeń używa się rozmaitych przedmiotów np. pachołków, mat o różnych nawierzchniach, długich lin, smyczy, tyczek czy delikatnych pędzelków.

Wszystkie elementy tej metody korzystnie wpływają również na czucie głębokie (tzw. propriocepcję), czyli zmysł, dzięki któremu mamy świadomość jak nasze ciało porusza się w określonej przestrzeni.

Sklep REDOG poleca relaksujące maty do lizania: LickiMat.

TTouch na świecie i w Polsce

Tellington TTouch już od wielu lat z powodzeniem praktykowany jest na całym świecie, zarówno przez opiekunów, trenerów, weterynarzy, hodowców, czy pracowników ogrodów zoologicznych.

W Polsce, w ostatnich latach, popularyzowanie tej metody zawdzięczamy Zuzannie Rybarczyk, która swoje kwalifikacje zdobyła właśnie u Lindy Tellington.

Zuza założyła firmę Psiaki w Zen - Tu i Teraz, prowadzi kanał na Youtube, w którym opowiada, czym jest metoda TTouch i jak ją stosować. Ostatnio do pracy włączyła również elementy muzykoterapii dla psów (praca z kamertonami).

Chociaż na co dzień Zuza mieszka w Danii, w Polsce prowadzi we Wrocławiu Zakątek Psiego Zen. Organizuje warsztaty zarówno dla opiekunów psów, jak i profesjonalistów pracujących ze zwierzętami. Podczas zajęć warsztatowych Zuza opisuje poszczególne techniki pracy i przeprowadza sesje praktyczne z psami.

Jeśli interesują Cię inne metody relaksacji psa koniecznie musisz przeczytać nasz artykuł dotyczący noseworku.

Autor

Anna Żakowska-Małek

Instruktor szkolenia psów, behawiorysta, instruktor Rally-o, dogoterapeuta.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier Inpost) już od 200,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl