Rally-O, czyli posłuszeństwo na luzie
Rally-O

Co to jest Rally-O?

Rally-O to wyjątkowy psi sport, który łączy elementy psiego posłuszeństwa oraz agility, czyli skoków przez przeszkody. Drużyna przewodnik i pies mają za zadanie pokonać tor złożony z różnych ćwiczeń, tzw. stacji. Są to dość proste zadania, takie jak siad, leżeć, zostań czy chodzenie przy nodze. W Rally-O nie liczy się precyzja wykonania ćwiczenia, a komendy można powtarzać.

Jakie psy mogą trenować Rally-O?

Sport ten mogą uprawiać mali, i duzi, kundelki i psy rasowe. Udział w zawodach mogą brać psy które ukończyły 6 miesięcy. Nie ma górnego limitu wieku dla psów który by uniemożliwiał im trenowanie i start w zawodach.

Rally-O sportem dla całych rodzin - kategorie i klasy

Kategoria KIDS

W zawodach Rally-O biorą udział dzieci i młodzież, każdy ma przypisaną odpowiednią kategorię.

Jeden z najmłodszych zawodników to 5 letni Dawid, który wystartował w zawodach z labradorem o imieniu Lebron.

Dzieci do lat 8 startują w kategorii KIDS. Wraz ze swoimi psami pokonują zaledwie 8 zadań-stacji. Na ringu musi być osoba dorosła mentor, która ma za zadanie wspierać dziecko, na przykład czytając tabliczki. Nie wolno mu jednak trzymać smyczy ani wydawać psu komend. Dzieci podczas całego rajdu mogą nagradzać psa smakołykami.

Co ważne, każde dziecko po zakończonym rajdzie staje na podium na pierwszym miejscu!

Udział w zawodach z psami uczy maluszków szacunku do psa, empatii oraz brania odpowiedzialności za czworonożnego przyjaciela. Zgodnie z polskim przysłowiem: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Jest to jedyna psia dyscyplina w Polsce, która ma odrębną kategorię startową dla tak małych dzieci.

Czytaj także: Nosework - sport angażujący psi węch

Kategoria Junior

Kolejną kategorią jest JUNIOR. Startują w niej już starsze dzieci i młodzież w wieku 818 lat. Mogą mieć asystę dorosłego bądź nie, decyzję podejmuje zawodnik. Na torze jest trochę więcej zadań do wykonania i są one trudniejsze niż w kategorii KIDS. Pies może być nagradzany smaczkami, ale nie w sposób ciągły – regulamin stawia pewne ograniczenia.

Młodzież w kategorii Junior startuje w coraz trudniejszych rajdach. Zawodnik zaczyna start od klasy Junior 1, następnie Junior 2, gdzie jest więcej stacji oraz zadania są bardziej skomplikowane. Ostatni etap to Junior 3. Na sam koniec jest możliwe zdobycie mistrzowskiego tytułu Junior Championship.

Dla młodzieży udział w zawodach to świetna zabawa i nauka, mogą być dumni z posiadania grzecznego psa. Dla psa z kolei wiąże się to z większą ilością poświęconego mu czasu i brakiem nudy w domu.

Klasa Puppy

Wyjątkowy w Rally-O jest też podział na klasy ze względu na wiek psa. Istnieje specjalna klasa dla szczeniąt i młodych psów. W klasie Puppy mogą startować psy między 6. a 12. miesiącem życia. Podobnie jak w Kids, psy mogą być nagradzane na każdej z 8 stacji.

Bardzo ważne jest, aby już szczenięta wychowywać w duchu pozytywnego szkolenia. Klasa Puppy ma do tego zachęcić. Rajdy są łatwe i skłaniają do udziału w zawodach.

Klasa Senior

Jest też klasa Senior dedykowana psim seniorom, czyli psom, które ukończyły 8 lat. Ćwiczenia są tak dobrane, aby nie obciążać psa fizycznie. Zatem nie ma dynamicznych zmian pozycji czy też skoków przez przeszkody. Na rajdzie w klasie Senior znajduje się 12 stacji i psy mogą być nagradzane smakołykami po każdym ćwiczeniu.

Kategoria Standard

Osoby pełnoletnie, z psami, które mają skończone 12 miesięcy, startują w klasach 1, 2, 3 oraz Mistrzowskiej. Każdy zaczyna starty od klasy 1 i stopniowo awansuje do wyższej klasy. Można zdobyć tytuł Rally Championship. Liczba stacji oraz stopień trudności zwiększają się wraz z przejściem do kolejnej klasy.

W klasie 1 rajd odbywa się z psem na smyczy i ćwiczenia są dość proste. Sędzia ustawia 1517 stacji. W kolejnych klasach zawodnik startuje z psem bez smyczy, a ćwiczenia są trudniejsze. Mogą to być zmiany pozycji na odległość czy skoki przez przeszkodę. Maksymalnie na rajdzie może być 21 stacji-ćwiczeń. W klasach 1, 2, 3 przewodnik może nagradzać psa smakołykami, ale nie na wszystkich stacjach. W klasie Mistrzowskiej jest to jednak zabronione, na ring nie można nawet wejść ze smakołykami.

Dlaczego warto trenować Rally-O ze swoim psem?

Wyjątkowe w Rally-O jest z całą pewnością to, że nie liczy się precyzja w wykonaniu ćwiczeń i że można powtarzać psu komendy. Jeśli prosimy psa o siad czy leżeć, to ma po prostu przyjąć te pozycje. Nic się nie stanie, jeśli będzie leżał bardziej na jednym boku czy troszkę krzywo. Nie musi też iść przy naszej nodze, wpatrując się w nas. Mamy przemieszczać się od stacji do stacji ze swobodnie idącym przy naszej lewej nodze psem.

Rally-O to z całą pewnością dobra zabawa, więc jeśli macie psa, który zna komendy, takie jak siad, leżeć, zostań, a także potrafi chodzić przy nodze zachęcany przez Was, to zdecydowanie warto wziąć udział w zawodach Rally-O.

Sklep REDOG poleca: zeszyt ćwiczeń Rally-O który ułatwi wam treningi!

Planując zapisy na zawody, warto zapoznać się z regulaminem Rally-O, który jest dostępny na stronie www.rally-o.pl, bądź odwiedzić jedną ze szkół prowadzących zajęcia Rally-O.

Rally-O trafiło do Polski za sprawą Stowarzyszenia Rally-O w 2011 roku, które z powodzeniem organizuje zawody w całej Polsce. Zajęcia Rally-O są prowadzone w wielu szkołach na terenie kraju. Jeśli więc nie czujecie się na siłach, aby sami przygotować się do startu, zachęcamy do znalezienia szkoły w swojej okolicy, gdzie pod okiem wykwalifikowanych trenerów możecie się bawić tym sportem.

Życzmy udanych treningów i do zobaczenia na zawodach!


Pies na torze Rally-O.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty Inpost) już od 200,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl