Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog wpisy
Blog chmura tagów
Agility
Agility

 

Agility – czyli precyzja, szybkość, współpraca i dobra zabawa.


Agility to sport w którym pies ma za zadanie pokonać tor przeszkód w kolejności wskazanej przez przewodnika. Przewodnik prowadzi psa komendami głosowymi oraz mową ciała. Poprzez odpowiednie ustawienie ciała człowieka, pies odczytuje nie tylko którą przeszkodę ma pokonać w danej chwili ale również jaka będzie kolejna przeszkoda czy w którą stronę ma zwrócić swoje ciało, aby najkrótszą drogą dobiec do kolejnej. Dzięki takiej komunikacji, przewodnik nie musi dobiegać do każdej z przeszkód, tylko wysyła psa na odległość.
Poza tym, że pies musi zaliczyć przeszkody w odpowiedniej kolejności, to musi zrobić to jak najszybciej i bezbłędnie.

Sport ten wymaga dobrej współpracy między psem a przewodnikiem i jest bardzo widowiskowy.

W Polsce zawody agility organizowane są zgodnie z regulaminem FCI i ZkwP.

 

Psy rasowe i kundelki

W zawodach startują psy rasowe oraz kundelki powyżej 18 miesiąca życia.
Również suczki w cieczce mogą startować, co nie jest dozwolone w większości sportów psiego posłuszeństwa. Na ziemi położony jest ręcznik lub kocyk z którego startuje suczka w cieczce.
W Mistrzostwach Świata agility startują tylko psy rasowe.

Podział na klasy i kategorie

W konkurencjach międzynarodowych istnieją trzy kategorie: S (Small): M (Medium): L (Large). Jest to podział ze względu na wielkość psa w kłębie.
Na naszym rodzimym podwórku (ZkwP) dokonany jest podział na dodatkowe kategorie wzrostowe poza S, M, L jest jeszcze XS ( xs dla psów poniżej 28cm w kłębie) i ML (od 43 do poniżej 50cm w kłębie).
Kategoria small dla psów do 35 cm w kłębie, medium 35–43 cm w kłębie, large od 43 cm w kłębie.
Jest też podział ze względu na klasy trudności: A0 (tzw.zerówki jest to klasa nie oficjalna), A1, A2, A3 oraz klasę otwartą dla wszystkich psów Open.

Wszystkie psy startujące w zawodach muszę być oficjalnie zmierzone i uzyskują wpis w książeczkach startowych.
Drużyny zaczynają starty od klasy A1, ale jest też możliwość zaczęcia startów od zerówki czyli nieoficjalnej klasy A0.
Uprawnienia do startu w danej klasie zdobywa para pies-przewodnik.

Awans do wyższej klasy
Zawodnik ma prawo przejścia do klasy A2 (J2), jeśli trzykrotnie, u co najmniej dwóch różnych sędziów, wykazał się bezbłędnym biegiem w klasie A1. Natomiast bezwzględnie musi przejść z A1 do A2 jeśli uzyska 5 bezbłędnych przebiegów u dwóch rożnych sędziów.
Przejścia z klasy A2 do A3 następuje jeśli drużyna trzykrotnie, u co najmniej dwóch różnych sędziów zaliczyła bezbłędny bieg w klasie A2, zajmując jedno z trzech pierwszych miejsc.

Agility i Jumping
W agility mamy dwie oficjalne konkurencje: agility czyli tor który zawiera również przeszkody strefowe (ze strefą kontaktu) oraz jumping - na torze znajduj się „hopki”, tunel, slalom, skok w dal, murek zatem bieg jest bez przeszkód strefowych.

Przeszkody
Przeszkody jakie można zobaczyć na torze agility to: stacjonaty potocznie zwane hopkami, slalom, tunel, skok w dal, huśtawka, kładka, koło z ramą i bez ramy, palisada, mur.

Tor przeszkód
Tor agility projektuje sędzia zawodów i ma do dyspozycji całkiem sporo przeszkód bo aż 14 stacjonat i po jednej z pozostałych przeszkód. A zatem jest mało prawdopodobne, aby ułożenie toru powtórzyło się. Zawodnicy nie znają wcześniej układu toru. Dowiadują się jak wygląda tor i w jakiej kolejności należy go pokonać podczas zapoznania zawodników z torem. Zapoznanie odbywa się tuż przed startem i jest bez psów.

Sposób rozmieszczenia przeszkód określa stopień trudności toru i prędkość, z jaką może być ukończony.
Przy każdej przeszkodzie na ziemi ustawiony jest numerek, który informuje zawodnika o kolejności pokonywania przeszkód, jak również co bardzo ważne z której strony pies musi pokonać przeszkodę. Ustawienie numerków nie jest oczywiste, tak jak np. w Rally-O. Dlatego też zawodnicy mają około 10 minut
na nauczenie się toru. Jest to bardzo ważny element przygotowania, gdyż pomyłka na torze i wysłanie psa w nieodpowiedniej kolejności skutkuje dyskwalifikacją drużyny.

Precyzja

W agility nie liczy się tylko szybkość pokonania toru. Ważna jest też uważność, gdyż pies nie może zrzucić tyczki ze stacjonaty czy elementu muru bądź przewrócić elementu skoku w dal. Zrzutki kosztują drużynę 5 punktów karnych.
Dodatkowo na torze znajdują się przeszkody ze strefą kontaktu. To oznacza, że pies musi dotknąć przynajmniej jedną łapą tzw. strefy. Dotyczy to takich przeszkód jak: huśtawka (dodatkowo huśtawka musi dotknąć ziemi zanim pies zejdzie), kładka i palisada, zarówno podczas wbiegania jak i zbiegania z tych przeszkód. Jeśli tego nie zrobi, drużyna otrzymuje punkty karne.

Wysokość przeszkód

Tyczki w stacjonatach zawieszone są na wysokości między 25 a 60 cm zależnie od kategorii do której zakwalifikowany został pies. Wysokość kładki waha się między 120 a 130cm, długość deski i rampy: 360 do 380 cm, szerokość to 30cm. Huśtawka ma wysokość 60cm. Palisada jest wysoka na 170cm . Slalom liczy 12 tyczek oddalonych od siebie co 60cm. W pierwszą tyczkę pies musi wejść lewym barkiem.

Wkrótce kolejny wpis z którego dowiecie się jak przygotować psa do uprawiania tego sportu.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty Inpost) już od 200,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl