Nosework - co to jest?
Nosework to dyscyplina kynologiczna, wywodząca się z pracy użytkowej psów policyjnych wyszukujących materiały wybuchowe, narkotyki czy inne materiały niedozwolone.
W Polsce jest kilka organizacji, które zajmują się propagowaniem oraz rozwijaniem tej dyscypliny. Różnią się nieznacznie typem wyszukiwanych próbek, przygotowaniem próbek i przeprowadzaniem egzaminów. Cel jest jednak wspólny: dobra zabawa dla psa i jego przewodnika wraz z nutką rywalizacji podczas zawodów.
Podczas zawodów psy nie szukają oczywiście niedozwolonych materiałów. Skupiają się na odnalezieniu próbek zapachowych olejków eterycznych lub naturalnych, takich jak np. cynamon, pomarańcza, goździk lub inne.
Nosework wykorzystuje naturalne zdolności psa czyli jego węch.
Jak nosework wpływa na rozwój psa?
Nosework rozwija i doskonali psi nos. Uczy psa koncentrowania się na jednej czynności przez dłuższy czas. Co potem może się przydać podczas tradycyjnego, pozytywnego szkolenia z zakresu tzw.psiego posłuszeństwa. Wzmacnia jego pewność siebie, dlatego też jest świetnym zajęciem dla psów lękowych. Sprawdzi się doskonale dla psów reaktywnych.
Sklep REDOG poleca również maty węchowe!
Dodatkowo nosework wycisza, męczy i relaksuje.
Podsumowując: poświęcając psu niewielką ilość czasu, mamy zmęczonego i zadowolonego psa, który buduje pewność siebie i z którym my budujemy cudowną więź.
Jak wyglądają zawody w Nosework Polska?
Egzamin organizowany przez Nosework Polska
Każdy pies biorący udział w zawodach musi zdać egzamin. W egzaminach mogą brać udział psy które ukończyły 6 miesięcy. Aby wziąć udział w zawodach klas 1-3 psy muszą ukończyć 8 miesięcy.
Zapachem poszukiwanym na egzaminie 1 stopnia jest cynamon.Podczas egzaminu na podłodze ustawionych jest 12 kartoników, w jednym jest zapach cynamonu. Para przewodnik i pies, mają 3 minuty na wskazanie w którym kartoniku jest zapach. Przewodnik poprzez obserwację psa, zgłasza w którym kartonie jest ten zapach. Przewodnik nie może dotykać kartoników.
Po zdanym egzaminie na wyszukiwanie cynamonu, para może wziąć udział w zawodach klasy 1.
Kolejne stopnie, to egzamin z pomarańczy, goździka i starty w wyższych klasach, oczywiście po zaliczeniu klasy 1.
Kategorie i klasy w noseworku
Zawody dzielą się na kategorie i klasy. Kategorie rozróżniają głównie miejsce pracy (pojemniki, pomieszczenia, obszary zewnętrzne, woda, pojazdy), w ramach każdej kategorii wyróżnia się 3 klasy trudności. Kolejno 1, 2 i 3. Pary, które zaliczą klasę 3 we wszystkich kategoriach mają możliwość startowania w najbardziej zaawansowanej klasie, łączącej wszystkie kategorie – klasie master.
Czytaj także: Tor agility dla psa - trening i zabawa w jednym
Kategoria POJEMNIKI/CONTAINERS
Klasa 1
Na ringu ułożonych jest 20 przedmiotów, w których ukryta jest 1 próbka zapachowa. Zapach cynamonu nie może być starszy niż 24 godziny – jest to tzw.wiek próbki. Przedmiotami mogą być zabawki, pojemniczki, klocki, kawałki materiału, piłki etc . To jakie będą to przedmioty ograniczone jest tylko wyobraźnią sędziego. Pies ma 2,5 minuty na wskazanie próbki. Wskazanie próbki odbywa się w dowolny sposób i zależy od wypracowanego prze drużynę sygnału. Ważne, aby przewodnik wiedział, kiedy pies informuje go, iż znalazł próbę i fakt ten zgłosił sędziemu, poprzez wcześniej ustalone hasło. Przewodnik nie może dotykać przedmiotów.
Kategoria POMIESZCZENIA/INTERIOR
Klasa 1
W tej kategorii pies ma do przeszukania pomieszczenie czy wyznaczony obszar w pomieszczeniu i oznaczeniu gdzie jest próbka zapachowa. Próbki mogą być schowane dowolnie na podłodze, na wysokości, pod wykładziną, na krzesełku, ścianie etc. W pomieszczeniu mogą znajdować się różne przedmioty. Przewodnik ma za zadanie wskazać dokładną lokalizację próbki. Oczywiście po wskazaniu jej przez psa. Przewodnik nie może niczego dotykać ale może zachęcać psa do pracy, chwalić i w dowolny pozytywny sposób komunikować się z psem. Drużyna ma 3 minuty na wskazanie próbki.
Kategoria WODA/WATER
Klasa 1
Na ringu znajduje się 7 pojemników z wodą. W jednym pojemniku ukryty jest zapach. Przewodnik ma wskazać pojemnik z zapachem, ale nie musi wskazać dokładnej lokalizacji próbki w pojemniku. Pojemniki mogą być ustawione zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz. Przewodnik ma 1 minutę na wskazanie właściwego pojemnika. Wiek próbki to maksymalnie 24 godziny.
Kategoria POJAZDY/VEHICLES
Klasa 1
Ta kategoria polega na przeszukiwaniu pojazdów, odnajdywaniu i oznaczaniu ukrytych próbek zapachowych. Próbki mogą być schowane w kole samochodu, pod tablicą rejestracyjną, w drzwiach, dowolnie. Przewodnik ma za zadanie wskazać dokładną lokalizację próbki w ciągu 2,5 minuty. Wiek próbki to maksymalnie 24 godziny.
Kategoria OBSZARY ZEWNĘTRZNE/EXTERIOR
Klasa 1
Polega na przeszukiwaniu wyznaczonych obszarów na świeżym powietrzu i oznaczaniu ukrytych próbek zapachowych. Miejsce do przeszukania może być dowolne i zależne od wyobraźni sędziego. Teren mus być jednak bezpieczny dla psa i przewodnika. Obszar do przeszukania jak w każdej kategorii oznaczony jest pachołkami, dzięki czemu przewodnik może nakierowywać psa na przeszukanie określonego obszaru i ma na to 3 minuty. Wiek próbki to maksymalnie 24 godziny.
W każdej kategorii jest jeszcze klasa 2 i 3, które różnią się od klasy 1 ilością ukrytych próbek, czasem na odnalezienie próbki oraz wiekiem próbki. Próbka może być „stara” nawet na 7 dni. Na ringu może być schowanych kilka próbek ale może też nie być żadnej. To wszystko powoduje, że zawody stają się coraz bardziej ekscytujące.
MASTER CLASS
Do startu w tej klasie uprawniony jest zespół, który zaliczył wszystkie pozostałe kategorie w klasie 3 przynajmniej raz. Na wyznaczonym przez sędziego obszarze znajduje się od zera do 10 próbek. Na obszarze mogą znajdować się pojazdy, przedmioty oraz pojemniki z wodą w których ukryta może być próbka. Dodatkowo mogą być rozproszenia w postaci jedzenia, zabawek, zwodniczych zapachów. Próbka może być umieszczona maksymalnie na wysokości 2,5 metra. Czas na odnalezienie próbki/próbek ustala sędzia.