Dlaczego szczeniak gryzie?
Psy potrzebują zaspokoić swoją naturalną potrzebę gryzienia. Do tego w okresie szczenięcym następuje wymiana zębów mlecznych na stałe, co powoduje duży dyskomfort u psa oraz swędzenie dziąseł. Szczeniak może być wtedy bardziej rozdrażniony i częściej będzie zaczepiać nas zębami. Okres ten mija ale trzeba uważać, aby szybko oduczyć psa łapania naszych dłoni zębami. Jeśli odpowiednio szybko nie podejmiemy szkolenia w tym zakresie, podgryzanie może stać się nawykiem, co u dorosłego psa może być bardzo niebezpieczne. Poza tym oduczenie podgryzania dorosłego psa jest dużo trudniejsze.
Sposoby na oduczenie szczeniaka gryzienia po rękach
Nasza skóra jest cienka i podgryzanie szczeniaczka, którego zęby często przypominają igiełki, może być bardzo bolesne. Dlatego też, należy psiaka oduczyć takiego zachowania. Im szybciej tym lepiej.
Sklep REDOG poleca piłkę na przysmaki: DOG COMETS MOONSTONE
Przede wszystkim nie bawimy się z psem w taki sposób, aby mógł podgryzać nasze dłonie. Unikamy energicznych zabaw dłonią, nie robimy tzw.zapasów z psem i dłoń nie może służyć do zabawy w polowanie. Jeśli podczas zabawy lub głaskania pies łapie Twoją dłoń zębami, wydaj niski buczący, karcący dźwięk. Może to być np. niskie „eeeee” które ma przypominać warczenie dorosłego psa. Jeśli się uspokoi, możesz kontynuować zabawę. Jeśli jednak dalej uporczywie łapie Cię zębami, powtórz niskie „eeee”, przerwij zabawę czy głaskanie i wyjdź do innego pomieszczenia. Izolacja powinna być dla psa największą karą. Wróć jak pies się uspokoi.
Zabawa w szarpanie
Do zabawy w szarpanie wybierze odpowiednią zabawkę tzw. szarpak. Zarówno szczeniak jak i dorosły pies ma naturalną potrzebę polowania, którą trzeba mu pomóc zaspokoić. Poruszaj zabawką po ziemi, tak aby zachęcić szczeniaka do podążania za nią. Po krótkiej chwili pozwól, aby ją złapał.
Teraz możecie się trochę poprzeciągać. Rób to bardzo delikatnie. Jeśli szczeniak zacznie mocno ciągnąć za szarpak, puść go. Nie ma w tym nic złego, że on wygrał. Szarpak jest najbardziej atrakcyjny w Twoich rękach, gdyż wtedy ożywa, zaczyna uciekać a pies go może gonić. Twój przyjaciel wkrótce nauczy się, że szarpak jest najfajniejszy jak Ty go trzymasz.
Pamiętaj, aby nie zostawiać szczeniaka samego z szarpakiem, gdyż może zacząć go memłać, wygryzać i połknąć kawałki materiału z którego jest zrobiony.
Czytaj także: Jak nauczyć psa komendy "puść"?
Naturalne gryzaki
Naturalne gryzaki i zabawki wypełnione smaczkami pomogą poradzić sobie szczeniakowi z uciążliwym swędzeniem, czy nawet bólem podczas wymiany mlecznych zębów na stałe.
Przygotuj dla niego naturalne gryzaki, które zaspokoją potrzebę żucia i gryzienia, wymasują dziąsła oraz dostarczą białka i niezbędnych mikroelementów. Może to być świńskie czy królicze ucho, ścięgna wołowe, wybór jest ogromny.
Aby szczeniakowi nie znudził się szybko jeden rodzaj gryzaka, przygotuj kilka opcji na wymianę.
Zabawki typu KONG
Zabawki typu kong są fajnym zamiennikiem naturalnych gryzaków. Zabawkę możesz wysmarować mokrą karmą, naturalnym pasztetem (uważaj na przyprawy, które nie służą Twojemu pupilowi), czy masłem orzechowym. Do odpowiednio skonstruowanych można włożyć nawet kawałki karmy czy psich przysmaków.
A zatem do dzieła! Trening i zaspokojenie potrzeb Twojego psa, to atrybuty dobrego opiekuna.