Nauka chodzenia na luźnej smyczy
Warto jest nauczyć pupila chodzenia na luźnej smyczy, nawet jeśli jest małych gabarytów. Szarpanie psa na smyczy, nie jest przyjemne, ani dla właściciela psa, ani dla samego psa. Poza tym może powodować mikro uszkodzenia na kręgach szyjnych czy kręgosłupie. Takie uszkodzenie może ujawnić się nawet po kilku latach i skutkować paraliżem części ciała psa.
Dlatego warto jest od samego początku zadbać o komfort wspólnych spacerów z psem i chodzenie na luźnej smyczy.
Naukę warto jest zacząć już z młodym psem, gdyż powiedzenie „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, idealnie tu pasuje.
Podczas nauki chodzenia psa na luźnej smyczy należy pamiętać przede wszystkim o konsekwencji. Jeśli czasami będziemy ćwiczyć, a innym razem z jakiegoś powodu nie, to nie jest to jasne przesłanie dla psa i wydłuża bądź nawet uniemożliwia przyswojenie nowych zasad.
Nie można też ćwiczyć na smyczy automatycznej, gdyż zasada mechanizmu działania tej smycz jest taka, że jeśli pies pociągnie, to smycz się wydłuża. Jest to zupełnie odwrotny rezultat jaki chcemy osiągnąć. Pies ma iść do przodu tylko na luźnej smyczy.
Sklep REDOG poleca smycz wodoodporna z rączką.
Do nauki chodzenia psa na luźnej smyczy potrzebna nam jest dość długa, lekka i wygodna smycz. Smycz powinna być długa na co najmniej 3 metry do 5 metrów. Jest taka zasada; im dłuższa smycz tym pies mniej ciągnie. Każdy pies potrzebuje trochę swobody, nie chce z Wami ciągle „chodzić za rączkę”, czyli chodzić przy nodze. Ma sporą potrzebę eksploracji otoczenia, poznawania świata. Zwłaszcza, że głównie żyje w świcie zapachów i do tych bardziej interesujących potrzebuje podejść na bliżej.
Czytaj także: Nosework – sport angażujący psi węch.
Jak ćwiczymy chodzenie na luźnej smyczy?
Gdy, tylko pies pociągnie Cię na smyczy, zatrzymaj się. Nic do psa nie mów, nie szarp smyczy. Stój tak, jakbyś był drzewem. Poczekaj. Jeśli pies zareaguje cofnięciem bądź odwróceniem się w twoim kierunku, co spowoduje poluzowanie smyczy, idziesz dalej. Tu liczy się refleks. Twoja reakcja powinna być natychmiastowa. Poluzowana smycz, idziemy do przodu, napięta smycz zatrzymujemy się.
Nie wołaj psa po imieniu. Nie nagradzaj psa smaczkiem. Dla niego najważniejszą nagrodą w tym momencie, są te upragnione kroki do przodu.
Pamiętaj luźna smycz, to niekoniecznie wisząca smycz. Dlatego, tak ważne jest, abyś kontynuował spacer, czując najmniejszy luz na smyczy. Wystarczy, że karabińczyk lekko opadnie to już oboje czujecie luz, a nie napięcie.
Pies siada podczas ćwiczenia luźnej smyczy
Jeśli pies po każdym napięciu smyczy siada, to prawdopodobnie za długo czekałeś z nagrodą czyli kontynuacją marszu. Musimy teraz to zmienić, bo przecież nie chcemy, aby pies co chwilę siadał. Pies przyjmując pozycję siad, lekko się cofa. To jest ten moment w którym powinieneś psa wzmocnić. Widzisz, że pies chce usiąść (smycz zaczęła się luzować), powiedź do psa słowo pochwały, przerywając w ten sposób proces siadania i ruszaj do przodu.
Zbyt wolne tempo spaceru z psem
Wiele osób podczas nauki chodzenia na luźnej smyczy zaczyna spacerować bardzo wolnym tempem. Jest to dodatkowe utrudnienie dla psa, szczególnie dla takiego, który przemieszcza się dość szybko. Pomyśl sobie jak długo jesteś iść za babuleńką, która ze względu na swój wiek porusza się ślimaczym tempem? 2 minuty a może 5 minut – które wydają się wiecznością! Oj, jest to bardzo męczące. Dlatego staraj się trochę dostosować swoje tempo spaceru do tempa swojego psa. Pamiętaj jesteście partnerami.
Nie utrudniaj psu sytuacji. Nic tak nie niszczy dobrego szkolenia, jak zbyt duże wymagania wobec psa. Pomyśl jak ty się czujesz, gdy nie możesz sprostać oczekiwaniom. To rujnuje pewność siebie.
Wspomóż się dźwiękiem, nie imieniem psa
Jeśli stoisz już długo na napiętej smyczy a pies nie zwraca na ciebie uwagi (nie luzuje smyczy), wydaj jakiś dźwięk np. cmoknięcie, aby zwrócić uwagę psa na siebie. Jeśli smycz się poluzuje, pochwal psa i kontynuujcie spacer.
Pamiętaj! Pies sam musi poluzować smycz! Jeśli to zrobisz za niego, niczego się nie nauczy. Jeśli go szarpniesz luzując w ten sposób smycz, również nie nauczy się chodzić na luźnej smyczy. Jedyna nauka jaką wyciągnie jest taka, że będzie szarpnięcie i pójdziemy dalej. No i jeszcze jedna najważniejsza – tracisz zaufanie swojego psa.
Mój pies ma nawyk ciągnięcia na smyczy
Jeśli ciągniecie twojego psa, stało się dla niego nawykiem, to musi minąć trochę czasu, aby ten nawyk się zmienił. Badania naukowe pokazują, że jest to czas od 15 do 45 dni, zależnie od jednostki. Jeśli w trakcie zmiany nawyku na nowy, wrócisz na chwilę do starego, to czas zmiany będzie dłuższy. Warto o tym pamiętać i być konsekwentnym.
Stres u psa a ciągnięcie na smyczy
Jeśli pies wydaje się zestresowany, przyjrzyj się uważniej temu co robisz. Czy nie czekasz zbyt długo, aby dać krok do przodu? A może szarpiesz psa? Nie dopuszczaj do siadów. Jeśli usiądzie, to czekałeś za długo. Smycz już była luźna a Ty najprawdopodobniej przegapiłeś moment luzu. Następnym razem postaraj się być szybszy.
Może być też tak, że robisz wszystko dobrze a twój pies nadal ciągnie na smyczy. Przyczyną może być stres u psa wywołany czynnikami zewnętrznymi takimi jak otoczenie, hałas inny pies czy człowiek. Może być też tak, że pies nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb i ciężko jest mu skupić się na nauce.
Kontakt wzrokowy a nauka chodzenia na luźnej smyczy
Nie ucz psa nawiązywania kontaktu wzrokowego. Nie o to chodzi w tym ćwiczeniu. Jeśli to robisz, pies nauczy się patrzyć na ciebie ale nie będzie w stanie koncentrować się na tym czego naprawdę chcesz go nauczyć - chodzenia na luźnej smyczy.
Chaotyczne bieganie psa
Jeśli pies porusza się w sposób nerwowy, biega na prawo i lewo, ty bądź ostoją spokoju. Postaraj się zrelaksować, nie kręć się w kółko za psem. Wydłuż smycz i przekładaj ją z tyłu za plecami i z przodu. Pies obserwując cię, po czasie powinien się uspokoić. Jeśli to nie nastąpi, to należy zastanowić się czemu tak się dzieje i być może zwrócić się o poradę do psiego behawiorysty.
Gryzienie nogawek
Jeśli twój pies gryzie nogawki spodni lub smycz, to również oznaka stresu. Młody pies może się tak zachowywać, gdy jest zmęczony lub podekscytowany. Młode psy szybko się męczą, jeśli spacer jest odrobinę za długi lub intensywny w nowe sytuacje. Pies ekscytuje się, gdy wokół dzieje się zbyt dużo albo właściciel za bardzo go męczy.
Pies nie zwraca na ciebie uwagi
Pies nie zwraca na ciebie uwagi gdy wydajesz sygnał (np.cmokanie), gdy z zainteresowaniem coś ogląda lub wącha. Po prostu poczekaj. Stań bez ruchu i odpręż się. To prawda, że gdy pies używa jednego ze swoich zmysłów (np. węchu), pozostałe nie działają. Pamiętaj, że dla psa ważniejsze jest używanie swoich zmysłów i unikanie konfliktów niż bycie posłusznym.
Nasze kolorowe, mocne i wodoodporne smycze świetnie sprawdzą się podczas nauki chodzenia na luźnej smyczy.