Jak nauczyć psa komendy "puść"?
Nauka komendy PUŚĆ.

Poprzez zabawę z naszym psem budujemy więź. Pokazujemy mu, że jesteśmy całkiem fajni ale też przy okazji możemy nauczyć bardzo przydatnych w życiu codziennym komend.

Dlaczego psy nie chcą oddawać nam swoich zdobyczy?

Głównie dlatego, że je im zabieramy i nie dajemy nic w zamian. Czas to zmienić! zacznij od nauki trzech prostych haseł: zabawa, puść, koniec.

Zacznij naukę od zabawy z psem

Weź do ręki szarpak lub piłkę na sznurku - polecamy Liker Cord. Powiedz do psa „zabawa” i zacznij dynamicznie po ziemi w prawo i lewo ruszać zabawką, tak aby zachęcić psa do pogoni za nią. Postaraj się tak zmieniać kierunek uciekającej zabawki, aby chwilkę mu zajęło złapanie jej. Gdy to zrobi, pochwal go entuzjastycznym głosem (nie staraj się głaskać). Teraz możesz się z psem przeciągać.

Zabawa w przeciąganie nie jest wskazana ze szczeniaczkami, ze względu na brak stałych zębów. Ale już z dorosłym psem, który ma wszystkie stałe zęby, możesz się przeciągać całkiem mocno. Ważne aby dopasować siłę zabawy do psa. Nie szarp zbyt mocno na prawo czy lewo, aby nie sprawiać psu bólu czy nie narazić psa na kontuzję.

Dobra zabawa to taka, gdzie czasami Ty wygrywasz, a czasami pozwalasz wygrywać swojemu psu. Pamiętaj o tym!

Nauka komendy „puść” przy pomocy szarpaka

Kiedy Twój pies trzyma zabawkę, postaraj się niepostrzeżenie wyciągnąć z kieszeni najlepszego smaczka. Przestań się szarpać (ale nadal trzymaj zabawkę) i podsuń psu smaka pod nos. Kiedy puści, nazwij to zachowanie czyli powiedz „puść” i daj psu smaczka. Trzymaj tak szarpak, aby pies sam nie mógł go sobie wziąć. Jak zje smakołyk, wypowiedz komendę „zabawa” i zacznij cały proces od początku.

Ważne! Dopóki pies nie będzie wiedział co znaczy „puść” nie wypowiadaj komendy, kiedy pies trzyma zabawkę.

Baw się tak z psem, aby dobrze nauczyć go tej komendy. Krótko, a intensywnie.
Zamiast smaczka możesz użyć drugiej identycznej zabawki.

Nauka znaczenia słowa „koniec”

Po kilku powtórkach tej fajnej zabawy w puszczanie i zabawę, po wydaniu psu smakołyka (gdy zareaguje na puść) zabierz zabawkę (tak, aby pies nie mógł sam jej zdobyć) i wydaj komendę „koniec”.  Schowaj zabawkę i nie zwracaj uwagi na psa.

Jeśli będziesz konsekwentny pies szybko nauczy się co oznacza słowo zabawa, puść i koniec.

Ważne! Pamiętaj, żeby po komendzie puść nagrodzić psa smakiem i zainicjować ponownie zabawę z komendą „zabawa”. Jeśli będziesz zawsze kończyć zabawę po słowie „puść” pies szybko się zorientuje i nie będzie chciał oddawać zabawki. Gdy jednak zastosujesz system, który Ci przedstawiłam, nigdy nie będzie wiedział czy już skończysz zabawę wypowiadając hasło „koniec” czy wypowiesz magiczne hasło „zabawa”.

Jeśli Twój pies dobrze opanuje te komendy, to będziemy starali się je zgeneralizować na inne przedmioty i sytuacje. Wypatruj kolejnego wpisu o puszczaniu zdobyczy na spacerach.


Życzę udanej zabawy!


Zabawa szarpakiem z psem i nauka komendy "puść".

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier Inpost) już od 200,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl