Co to jest BARF?
BARF to skrót od angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food w tłumaczeniu "biologicznie odpowiednie surowe pożywienie". Czasami można spotkać tłumaczenie: "Bones and raw food". A zatem jest to pożywienie do którego psie organizmy są stworzone, gdyż wieki temu przed udomowieniem i w trakcie odżywiały się głównie surowym mięsem.
Prekursorem tej diety jest australijski lekarz weterynarii Ian Billinghurst. Oczywiście ponieważ nauka i wiedza o naszych czworonożnych przyjaciołach i ich potrzebach nieustannie się rozwija, to też zmieniły się początkowe założenia diety BARF.
Co podajemy psu na diecie BARF?
Główne założenie żywienia psów według modelu BARF, pożywienie powinno być zbliżone do żywienia wilków i dzikich psów. Dlatego podstawą żywienia BRAF jest surowe mięso, kości, podroby oraz surowe warzywa i owoce w odpowiednich proporcjach.
1. Mięso
Zdecydowanie najwięcej w dicie BARF psy zjadają mięsa. Nie podrobów, kości czy warzyw a mięsa musi być najwięcej. Jest to różnego gatunku mięso. Ważne żeby było przepadane i z legalnego źródła. Nie wolno podawać jedynie mięsa z dzika ze względu na dość duże ryzyko zarażenia wścieklizną rzekomą. Należy też uważać z mięsem wieprzowym, gdyż obarczone ono jest dużym ryzykiem przenoszenie wścieklizny.
2. Podroby
Podroby, które są bogate w minerały i witaminy powinny stanowić od 15 do 25% pokarmu.
Uwaga na wątróbkę! Wątróbka jest bogata w witaminy A, E, D, K, w witaminy z grupy B oraz cynk, mangan, selen i żelazo. Wątroba zapewnia odpowiednią podaż witaminy A. Dlatego jej ilość należy ściśle kontrolować, aby nie przedawkować. Nie powinna stanowić więcej niż 5% diety.
Podroby takie jak serca, ponieważ zbudowane są z mięśnia, można trochę traktować jak mięso ale też nie wolno ich podawać byt dużo. Zbyt duża ilość serc w diecie BARF, może powodować luźne stolce.
3. Kości
Kości podawane w diecie BARF muszą być zawsze surowe, tak jak pozostałe składniki diety.
Najlepiej jak są pokryte mięsem i zawsze dostosowane rozmiarem do wielkości psa. Jeśli mamy obawy, aby podawać psu kości możemy je zastąpić mączką kostną.
Czyste kości (bez mięsa) powinny stanowić około 15% i są źródłem wapna i fosforu.
Psy, które mają chore nerki nie powinny w ogóle dostawać kości.
Kości u psów nie mogą stanowić podstawy posiłku.
4. Warzywa i owoce
Warzywa nie powinny stanowić więcej niż 10% diety BARF a owoce 5%. Niektóre warzywa można gotować.
Bezpieczne warzywa w diecie psa po ugotowaniu to np. ziemniak, marchewka, pietruszka, dynia czy cukinia. Pamiętajcie, że nie wszystkie warzywa czy owoce są bezpieczne dla psa.
5. Suplementy
Psy wolno żyjące czy wilki zjadają swoje ofiary w całości razem z wnętrznościami i sierścią. Dlatego też przy diecie BARF należy korzystać z suplementów, aby uzupełnić niedobory.
Do podstawowych suplementów w diecie zaleca się: oleje rybne, algi morskie, mączkę kostną, taurynę czy drożdże browarnicze.
Sklep REDOG poleca przysmaki treningowe zawierające 100% mięsa: Dr.Clauder's TRAINEE SNACK ENTE
Czego nie wolno podawać psu w diecie BARF?
W diecie BARF nie podaje się psom ryżu, makaronu, kaszy ani produktów mlecznych. Z racji tego że dieta składa się z produktów zbliżonych do diety pierwotnej nie zaleca się podawać produktów przetworzonych przemysłowo.
Dla kogo jest dieta BARF?
Po dietę BARF sięgają najczęściej opiekunowie psów cierpiących na alergię pokarmowe. Nieprzetworzona żywność, pozbawiona środków ulepszających oraz konserwujących oraz bardzo zbliżona do diety pierwotnej często pomaga uporać się z objawami alergii pokarmowej.
BARF może być także polecany psom cierpiącym na otyłość, cukrzycę oraz choroby nerek.
Najbezpieczniej jest skontaktować się z psim dietetykiem, który zleci kompleksowe badania psa oraz przeprowadzi wywiad w celu dobrania odpowiedniej diety dla Waszego pupila.